Projekt Arhivi i tragovi migracija istražuje transnacionalne kontekste migracija i dijaspore kroz arhivsku i arhivističku perspektivu. U projektnim aktivnostima otvaraju se pitanja vrednovanja, očuvanja, opisa i pristupa arhivskom i dokumentarnom gradivu koje dokumentira emigraciju i imigraciju, ekspatrijaciju i zajednice dijaspore, migracije u širom smislu pojma. Očuvanje arhivske baštine o migracijama i istraživanja modela dokumentiranja prošlih i sadašnjih migracija osnovna su tema ovoga projekta. Vrlo često državne granice nisu stvarne granice arhivske baštine, ljudi putuju, a s njima i zapisi koje su stvorili ili koji su stvoreni o njima. Ovim se projektom želi istražiti i naglasiti uloga arhiva kao mjesta komunikacije između zajednica, kultura i država kroz različita vremenska razdoblja. Posebno se u projektu propituje uloga arhivista i drugih baštinskih stručnjaka koji se u projektnim aktivnostima susreću s različitim oblicima i formatima gradiva i građe te pitanjima disperzije arhivskog gradiva, fragmentarnosti, transnacionalnosti baštine i zajednica, razumijevanja potreba imigracijskih i dijasporskih zajednica, problematikom identiteta i afekta te izazovima kako pristupiti postojećim manjkavostima u sačuvanom gradivu.
U projektu u svojstvu partnera sudjeluju Ministarstvo kulture i sporta: Španjolski državni arhiv (Ministerio de Cultura y Deporte: Archivos Estatales de España), Nacionalni arhiv Mađarske (Magyar Nemzeti Levéltár), Zaklada De Domijnen iz Nizozemske te ICARUS Hrvatska kao vodeći partner.
Projektne aktivnosti započinju u rujnu 2022. a završavaju 2025. međunarodnom znanstveno-stručnom konferencijom Archives and Traces of Migration u Budimpešti.
Historical migrations can be presented from many perspectives. The AToM project presents migration from the perspectives of individuals and their life stories. The virtual exhibition, through a scrollytelling approach, showcases personal narratives recorded in documentary and archival material, as well as oral testimonies. Archival traces of migration are dispersed globally. The exhibition highlights the complexity of migration research for scholars, members of migrant communities, and their descendants.
AToM radionice
Za suradnike AToM projekta 28. lipnja 2023. u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu organizirana je radionica o arhivskom i dokumentarnom gradivu i migracijama. Radionicu je vodila Anne Gilliland s Univeristy of California Los Angeles te je radni jezik bio engleski. Više informacija saznajte ovdje
Projekt je financiran sredstvima Kreativne Europe Europske unije te sufinanciran od strane Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.