#ICARUSCroatiaDays

6. dani ICARUS Hrvatska

Archives – borders, identities, reflections”

Online program, 25. - 26. ožujka 2021.

Četvrtak, 25. ožujka | Thursday, 25 March

Dobrodošlica | Welcoming words

  • Thomas Aigner, ICARUS President /TMO Vice-president

  • Ines Srdoč-Konestra, Dean of University of Rijeka, Faculty of Humanities and Social Sciences

  • Benedikt Perak, Head of Cultural Complexity Lab of University of Rijeka, Faculty of Humanities and Social Sciences

  • Vlatka Lemić, ICARUS Vice-president / ICARUS Hrvatska President

Arhivi – jučer danas, sutra | Archives – yesterday, today, tomorrow (English session, Moderator: Vlatka Lemić)

  • Kerstin Arnold (APEF): Archives Portal Europe - A collaborative endeavor across country, institution and language boundaries | Europski arhivski portal – suradnja preko država, insitucija i jezičnih granica

  • Mandy Banton, Njordur Sigurdsson (EGSAH): Expert Group on Shared Archival Heritage; goals, works and bibliography on disputed archival claims | Stručna grupa za zajedničku arhivsku baštinu; ciljevi, aktivnosti i bibliografija o spornim arhivskim zahtjevima

  • Carmen Mateos (SSA, ES): European Digital Treasures: Management of centenary archives in 21st century | Europska digitalna blaga: upravljanje stoljetnim arhivima u 21. stoljeću

  • Daniel Jeller (TMO/ICARUS): Time Machine Project | Projekt “Time Machine”

11.15 - 12.30 Arhivi i digitalno doba | Archives and Digital Age (English Session, Moderator: Vlatka Lemić)

  • Codruta Mihailovici (NAR, RO): eVitala Project - bringing the Romanian Archives Portal to life | eVitala projekt – revitalizacija rumunjskog arhivskog portala

  • Sanna Joska, (NAF, FI): Making a Modern Archive: Handwritten Text Recognition in the National Archives of Finland | Stvaranje modernog arhiva: prepoznavanje rukom pisanog teksta u Nacionalnom arhivu Finske

  • Anton Vatcharadze (IDFI, GE): Openness of State Archives in Post-Soviet Republics and Eastern Block States during the Coronavirus pandemic|Projekt „Otvorenost državnih arhiva u bivšim sovjetskimrepublikama i državama istočnog bloka“ tijekom koronavirusa

  • Sergio Riolo, Andrea Zappulli (FBNL, I): CREARCH – Creative Archives as Innovative Cultural Hubs Project | Projekt CREARCH „Kreativni arhivi kao inovativna kulturna središta“

  • Tamara Štefanac (ICARUS HR), Maida Gruden and Andrija Stojanović (SCCCB, SRB): THEY: LIVE, student lives revealed through digital archives and context based art practices | Projekt „Oni žive“ - studentski životi otkriveni kroz kontekstualne umetničke prakse”

Paralelna predavanja / Parallel sessions

On the way to Time Machine | Na putu prema Time Machinu (English Session: Moderator: Tamara Štefanac)

  • Isabella di Lenardo (LTM Coordinator, TMO - École Polytechnique Fédérale de Lausanne, CH), Ilaria Manzini (LTM Manager, TMO): The Local Time Machines environment and its developments | Lokalne Time Machine zbirke – okruženje i razvoj

  • Peer Boselie (ARDOM, NL): Limburg Time Machine: who was where and when? Historical mass data of location and persons georeferenced | Limburg Time Machine: tko je gdje bio i kada? Goreferencirani povijesni masovni podaci o lokacijama i osobama

  • Ágnes Telek (BFL, HU): Budapest Time Machine - the archival example | Budimpeštanski Time Machine – primjer arhiva

  • Irena Šimić (IPU, HR): Zagreb: LTMs in Croatia: shifting perspectives towards realities

  • Željko Trbušić (OPHK HAZU, HR): Large scale automatic text recognition accuracy and the impact on document retrieval in digital archives | Utjecaj točnosti automatiziranog prepoznavanja velike količine teksta na dohvat dokumenata u digitalnim arhivima

Topoteka suradnička mreža | Topotheque Colaborative Nework Session (Croatian Session, Moderator: Vlatka Lemić)

  • Paulina Šiljeg (DADU, HR): Topoteka dolina Neretve – arhiv za zajednicu, zajednica za arhiv | Neretva valley Topotheque – an archive for the community, a community for an archive

  • Sandra Berak (EKO-2000, HR): Topoteka Podsused | The Podsused Topotheque

  • Maja Lesinger, (KČGP, HR): Digitalni alati u promociji Topoteke Prelog | Digital tools in promoting Prelog Topotheque

  • Tajana Štefok (SŠ Prelog, HR), Marija Borko (GJSŠ Čakovec, HR): Topoteka Međimurje – rad na izvorima u svjetlu novog kurikuluma | Topotheque Međimurje- Work on historical sources in the light of new curricula

  • Katarina Čeliković (ZKVH, SRB): Topoteka “Baština Hrvata u Srbiji” – markeri etnokulturnog identiteta | Topotheque “Heritage of Croats in Serbia” – tokens of ethnocultural identity

Paralelna predavanja / Parallel sessions

Digitalna transformacija baštine | Heritage digital transformation (Croatian Session, Moderator: Vlatka Lemić)

  • Darko Čargonja, Doris Brusić (UIMR, HR), Diana Grgurić, Benedikt Perak (FFRI, HR): Digitalizacija glazbene baštine Institucije Ivan Matetić Ronjgov | Digitization of the Istrian musical heritage

  • Sanja Kosić, Ana Fruk, Lea Lazzarich (SVKRI, HR): Digitalizacija povijesnih novina u Sveučilišnoj knjižnici Rijeka |Digitisation of historical newspapers in the University Library Rijeka

  • Domagoj Zovak, Joakim Čičić (DASB, HR): Digitalni arhiv Državnog arhiva u Slavonskom Brodu“|The State Archive's in Slavonski Brod digital archive

  • Tea Gudek Šnajdar (Culture Tourist, HR): Interdisciplinarnost - Mogućnosti suradnje kulturnih institucija i digitalnih medija u kreiranju virtualnih sadržaja | Interdisciplinarity – Possibilities of cooperation among cultural institutions and digital media in virtual content creation

On the way to Time Machine II | Na putu prema Time Machinu II (English Session: Moderator: Tamara Štefanac)

  • Gregor Završnik (Geoarh, SI): Digital geospatial data, a tool for interpretation of our past| Digitalni prostorni podaci, alat za interpretaciju prošlosti

  • Antonio Cardoso (XpectralTEK, E): XpeCAM Solution - The intelligent tool for Graphic document Preservation | XpeCAM rješenje – pametni alat za očuvanje tiskanih dokumenata

  • Damir Medved (UBG, HR), Benedikt Perak (FFRI, HR): Chakavian Artificial Intelligence – Integrating advanced dialect chatbot into Heritage Museum of Drenova information system

Paralelna predavanja / Parallel sessions

Zaštita i dostupnost podataka | Data protetction, data access (English Session, Moderator: Tamara Štefanac)

  • Anne J. Gilliland, Kathy Carbone (UCLA, USA), James Lowry (CUNY, USA): Archival Duties and Responsibilities to Refugees: Introducing A Rights in Records Framework | Arhivske obaveze i odgovornosti prema izbjeglicama: predstavljanje projekta “Prava u zapisima”

  • Koraljka Kuzman Šlogar, Walter Scholger, Vanessa Hannesschläger (DARIAH): What data protection is all about: The DARIAH ELDAH Consent Form Wizard (CFW) |O zaštiti podataka: DARIAH ELDAH-ov "čarobnjak za suglasnosti"

Na izvoru – arhivi i umjetnost | At the source – archives and art (Croatian Session, Moderator: Vlatka Lemić)

  • Nina Kudiš (FFRI, HR): Donatello, Andrea Meldolla i Jacopo Tintoretto: povijest umjetnosti i interpretacija ranonovovjekih arhivskih dokumenta |Donatello, Andrea Schiavone and Jacopo Tintoretto: Art History and the Interpretation of the Early Modern Archival Sources

  • Zvjezdana Vrzić (UNIRI, HR & NYU, SAD): Endangered language documentation: The case of Vlashki/Zheyanski (Istro-Romanian) |Dokumentiranje ugroženih jezika: Primjer vlaškog/žejanskog (istrorumunjskog)

  • Marin Bolić (FFRI, HR): Baština istarskih biskupa iz 18. stoljeća: između umjetničkih predmeta i neistražene arhivske građe | The Heritage of the 18th Century Bishops of Istria: between Works of Art and Unexplored Archival Documens

  • Damir Tulić (FFRI, HR): Atribucija i arhivsko istraživanje u povijesti umjetnosti: nekoliko primjera iz venecijanske skulpture 18. stoljeća

  • Mario Pintarić (FFRI, HR): Arhivski izvori: novi pristup istraživanju mramorne skulpture i altaristike 18. stoljeća u Rijeci | Archival Sources: a New Approach to the Research of the 18th Century Marble Sculpture and Altars in Rijeka

Petak, 26. ožujka | Friday, 26 March

Paralelna predavanja / Parallel sessions

Digitalne platforme i suradnje | Digital platforms & cooperation (English session, Moderator: Vlatka Lemić)

  • Patrick Trentelman (Spacetime Layers, NL): Spacetime, putting heritage sites on the map. Like having your own app with locations and interactive guided tours, but better | Aplikacija Spacetime Layers – platforma koja povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost: postaviti ju na kartu?

  • Andrea Szőnyi (USC Shoah Foundation/Zachor Foundaton for Social Remembrance): Personal Narratives, Local History and Education - the IWalk Program | Osobni narativi, lokalna povijest i edukacija: IWalk program

  • Alexander Schatek (ICARUS): Topotheque collaborative platform | Topoteka suradnička platforma

  • Filip Šimunjak, Petar Hegedić, Karlo Rukavina (FFZG, HR): Bulwark of Europe – Digitizing the Habsburg-Ottoman Frontier: from historical sources to social media | Bulwark of Europe – Digitizing the Habsburg-Ottoman Frontier: od povijesnih izvora do društvenih mreža

Arhivi, sjećanja, interpretacije | Archives, memories and interpretations (Croatian session, Moderator: Tamara Štefanac)

  • Angela Ilić (IKGS, DE): Presenting Entangled Histories in the Multiethnic European Cultural Capitals Rijeka, Novi Sad and Timișoara: Digitization of Photographic Archives and Online Projects at IKGS Munich | Isprepletena povijest u multietničkim europskim kulturnim prijestolnicama Rijeka, Novi Sad i Temišvar: Digitalizacija fotografskog arhiva i mrežni projekti na IKGS München

  • Aleksandar Bursać (AV, SRB): Projekt "Kultura sećanja Novog Sada" | “Novi Sad memory culture” project

  • Branka Molnar (ZAD, HR), Magdalena Kuleš: (FINA, HR): ArHIZ project I konferencija | ArHIZ project and conference

  • Tihomir Milovac (HR): Fotoarhiv nevidljive Savičente| Photo archive of invisible Savicenta

  • Marko Kevo (MGI, HR): Čuvanje baštine iz vremena stvaranja RH na primjeru izložbe „Proces mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja“ Muzeja grada Iloka|Heritage preservation from the period of forming the Republic of Croatia at the example of an exhibition “Process of peaceful reintegration of the Croatian Danube region“

Creative interpretation of archival sources | Kreativna interpretacija arhivskih izvora (English Session, Moderator: Vlatka Lemić)

  • Šejla Kamerić (BiH): „Ab uno disce omnes“ (Od jednog uče svi) - Forenzički arhiv | „Ab uno disce omnes“ - Forensic Archive: From One Learn All

  • Jasenka Ferber Bogdan (ARLIKUM HAZU, HR): Virtualna izložba „Volja je kostur, želja je mišićje - Rudolf Valdec i Bela Csikos Sesia: anatomski atlas za umjetnike”| Virtual exhibition „Will is a skeleton; desire is muscles - Rudolf Valdec and Bela Csikos Sesia: an anatomical atlas for artists”

  • Anja Maksić Japundžić, Slavica Olujić Klapčić (HR): Teatralnost arhiva| Theatricality of an archive

  • Gordana Vnuk (EUROKAZ; HR): Projekt Tertulia |Tertulia project

  • Eleni Papalexiou (UOP, GR), Avra Xepapadakou (UNIC, GR): Creating a contemporary performing arts archive. The Archive of Romeo Castellucci and the Socìetas Raffaello Sanzio

Izgradnja zajedničke informacijske infrastrukture | Building Common Information Infrastructures (Croatian session: Vlatka Lemić)

  • Marijana Glavica (FFZG, HR): CROSSDA - Hrvatski arhiv podataka za društvene znanosti | Croatian Social Science Data Archive

  • Tamara Horvat Klemen (SDURDD, HR): Uspostava integralnog sustava za upravljanje službenom dokumentacijom Republike Hrvatske | Establishment of an integral system for the management of the official documentation of the Republic of Croatia

  • Nataša Jermen, Irina Starčević Stančić (HLZMK, HR): Croatian Encyclopaedias in the Digital Age | Hrvatska enciklopedika u digitalno doba

  • Marijana Tomić & Laura Grzunov (UNIZD, HR): Is it big enough?: (Big) Data on Zadar Glagolitic heritage | Kada su dovoljno veliki da bi se nazivali velikima?: podaci o zadarskoj glagoljskoj baštini

Workshop "Archives Portal Europe - A peek behind the scenes of data preparation (Lead by: Kerstin Arnold) | APE Radionica - pogled prema pripremi podataka

Paralelna predavanja / Parallel sessions

Razvoj publike u području baštine | Audiences development in heritage sector (Croatian sesion, Moderator: Vlatka Lemić)

    • Manuela Hrvatin (Interpret Europe, HR): Interpretacija baštine u Hrvatskoj | Heritage interpretation in Croatia

    • Katarina Mažuran Jurešić (HNK RI, HR): Vremenska kapsula u HNK Ivana pl. Zajca kao projekt razvoja publike | Time capsule in Croatian National Theatre Ivan pl. in Rijeka as audience development project

    • Vlasta Krklec, Vesna Jurić Bulatović (HMD, HR): Manifestacija „Noć muzeja“ i ravoj nove publike | Event “Museum night” and new audience development

    • Vlatka Lemić (ICARUS HR): Erazmus+ WAAT - We are all together to raise awareness of cultural heritage project | Erasmus+ WAAT project

Pogled u digitalnu humanisitku | Digital Humanities Insight (English Session, Moderator: Tamara Štefanac)

  • Luiza Catrinel Marinescu (University St Kliment Ohridsky/RomanianLanguage Institute/University Spiru Haret, RO): Romanian Digital Cultural Heritage | Rumunjska digitalna kulturna baština

  • Valerija Macan Lukavečki (ICARUS HR): Digital Side of MEDEA Project | Digitalna strana MEDEA projekta

  • Antonija Primorac (FFRI, HR) et al.: Distant Reading for European Literary History: A COST Action | O COST Akciji Distant Reading for European Literary History

  • Jana Ujjwal (Pondicherry University): Digital Humanities in India | Digitalna humanistika u Indiji

Paralelna predavanja / Parallel sessions

Virtualno predstavljanje baštine | Virtual acess to heritage (Croatian Sesion, Moderator: Tamara Štefanac)

  • Jelena Miškić, Borivoj Čalić, Eleonora Đekić (GKVU, HR): Virtualna izložba Nikola Andrić - Parižanin s Vuke | Vritual exhibition Nikola Andrić - Parižanin s Vuke

  • Irena Galić Bešker (NSK, HR): Jedinstvo u različitosti: portal o hrvatskoj glagoljici |Unity in diversity: portal about Croatian Glagolitic

  • Ervin Mičetić (HNK RI, HR): Arhiv i digitalizacijski projekti HNK Ivana pl. Zajca | An archive and digitization projects in the Croatian National Theatre Ivan pl.Zajc in Rijeka

  • Marina Vinaj (MSO, HR) Dražen Kušen (DAOS, HR), Goran Zlodi (FFZG, HR), Luka Maroević (Link2, HR): Interaktivni virtualni katalog izložbe Valpovački vlastelini Prandau-Normann : primjer integriranog pristupa arhivskoj, knjižničnoj i muzejskoj građi u mrežnom okružju | Interactive Virtual Catalogue of Valpovo Nobility Prandau-Normann Exhibition: an Example of an Integrated Approach to Archival, Library and Museum Material in a Networked Environment

  • Melinda Kostelac (APURI, HR): Distribucija i pohrana umjetničke prakse – digitalna pohrana fizičke i virtualne vrijednosti u kontekstu EU projekta „Wom@rts“

Specijalizirani arhivi i zbirke | Special collections stories (Croatian Session, Moderator: Vlatka Lemić)

  • Željka Radovinović (MUZA UNIZG, HR): Hrvatska udruga muzičkih knjižnica, arhiva i dokumentacijskih centara | Croatian Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres (CAML)

  • Tajana Vrhovec Škalamera (ALU, HR): Povijesni pregled arhiviranja studentskih I umjetničkih radova na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu – mogućnosti istraživanja moderne i suvremene hrvatske umjetnosti | An Historical Overview of the Archiving of Student and Art Works from the Academy of Fine Arts in Zagreb - Opportunities for Researching Croatian Art of the 20th and 21st Centuries

  • Edita Francišković (VEF UNIZG, HR): Stogodišnja arhivska baština Veterinarskog fakulteta u Zagrebu – izazovi digitalnog doba | Cenetennial archival heritage at the Veterinary Faculty of the University of Zagreb – digital age challenges

  • Ivica Jagodić (FSV, HR), Petar Elez (DAVU, HR): Kronika Franjevačkog samostana u Vukovaru - Knjiga I (1722.-1780.) |The Franciscan Monastery in Vukovar: Chronicles of the Franciscan Monastery in Vukovar – Book I (1722 – 1780)

Zatvaranje skupa i najave | Closing Session Round Table and Announcements