5. dani ICARUS HRVATSKA

5. dani ICARUS-a u Hrvatskoj & 23. ICARUS godišnja konvencija

5th Croatian ICARUS Days & ICARUS Convention #23

Interactive Archives: Digital Challenges & Collaborative Networks

Pula, 27-29 March 2019

Program|Programme

. . .

Srijeda, 27. ožujka |Wednesday, 27 March

Venue: Dom hrvatskih branitelja | House of the Croatian Defenders

Dobrilina ulica 4, Pula

9.30 – 11.00 Registracija | Registration

10.00 – 11.00 ICARUS generalna skupština | ICARUS General Assembly

11.00 – 11.30 Pauza za kavu | Coffee break

11.30 – 12.00 Otvorenje, pozdravne riječi organizatora | Opening speeches

· Riječi dobrodošlice | Welcoming words

12.00 – 12.30 Keynote

Thomas Aigner: „Let´s build a Time Machine – Big Data of the Past“

12.30 - 13.30 Izazovi i perspektive informacijskog društva | Information Society Challenges

and Perspectives (Concert Hall, Moderator: Vlatka Lemić)

    • Bernard Gršić (SDURDDI, HR): Digitalno društvo građana | Citizen’s Digital Society
    • Draženko Celjak (SRCE, HR): DABAR – nacionalna infrastruktura za repozitorije s podrškom za podatke | DABAR – Data Friendly National Repository Infrastructure
    • Anne Gilliland (UCLA, USA): Ten Things that Must be Learned Through Archival Education | Deset stvari koje se moraju naučiti kroz arhivističko obrazovanje

13.30 – 14.30 Ručak | Lunch

14.30 – 16.30 Arhivi na digitalnom putu | Archives on the Digital Pathway (Concert Hall, Moderator: Vlatka Lemić)

    • Mihailovici Codruta (NAR, RO): The Path to Digital in the National Archives of Romania | Put u digitalno Nacionalnog arhiva Rumunjske
    • Anita Čerpinska, Aiga Bērziņa (NAL, Latvia): Popularization of National Documentary Heritage and Exhibiting Records at the National Archives of Latvia: Challenges of Digitization | Popularizacija nacionalne dokumentarne baštine i izložbe arhivskog gradiva u Nacionalnom arhivu Latvije: izazovi digitalizacije
    • Vladan Vukliš, Saša Đukić (ARS, BiH): Between Progress and Austerity: Navigating the Digital Age in the Archives of the Republic of Srpska | Između napretka i ograničenja: Putovanje kroz digitalno doba u Arhivu Republike Srpske
    • Kenyeres István (BCA, HU): Hungaricana & Archives | Hungaricana & arhivi
    • Wim van Dongen (NL): International Image Interoperability Framework: New Possibilities for Archives | Međunarodni okvir za interoperabilnost slika: nove mogućnosti za arhive
    • Anja Paulič, Jože Škofljanec (ARS, SI): eArchiving Building Block – izgradnja europskih horizontalnih rješenja za potporu arhiviranju digitalnih podataka | eArchiving Building Block – development of European horizontal solutions for archiving digital data support

16.30 – 19.30 Razgled Pule | Guided tour through Pula

    • Izložbe Arheološkog muzeja Istre | Istria Archeological Museum Exhibitions
    • Pulska Arena | Pula Amphitheater
    • Prijem dobrodošlice | Welcoming reception

. . .

Četvrtak, 28. ožujka | Thursday, 28 March

Venue: Dom hrvatskih branitelja | House of the Croatian Defenders

Dobrilina ulica 4, Pula

Paralelna predavanja

Parallel sessions

9.30 – 11.00 Projekti i suradnje – pogled iznutra |Projects & Cooperation Insight (Concert Hall, Moderator: Žarko Vujošević)

    • Marika Ceunen (SLA, B): Itinera Nova: tools, people and history | Itinera Nova: sredstva, ljudi i povijest
    • Anastasia Glazanova (CAHJP, Il): Union Catalog for Balkan Institutions Holding Jewish Materials | Skupni katalog za balkanske institucije koje posjeduju gradivo židovske povenijencije
    • Koraljka Kuzman Šlogar (IEF, HR): EminentPeople.eu – nacionalna, regionalna i europska perspektiva |EminentPeople.eu – national, regional and European perspectives
    • Anton Vatcharadze (IDFI, GE): Openness of State Archives in Former Soviet States Project |Projekt „Otvorenost državnih arhiva u bivšim sovjetskim državama“
    • Stevan Mačković (IAS, SRB): Iskustva na projektu suradnje IAS s Američkim memorijalnim muzejom holokausta | Cooperation Project Experiences between the Historical Archives of Subotica and the United States Holocaust Memorial Museum

9.30 – 11.00 Arhivi svuda oko nas | Archives all around us (Red Hall, Moderator: Tamara Štefanac)

    • Tatjana Segedinčev (IAS, SRB): Arhivska baština kinematografa Aleksandra Lifke | Archival heritage of Aleksandar Lifka, the filmmaker
    • Stjepan Prutki (DAVU, HR): Topoteka Vinkovačke jeseni – interdisciplinarnost u globalnome okružju | Topotheque Vinkovačke jeseni – interdisciplinarity in global surrounding
    • Zoran Vukelić (IAS, SRB): Mrežne stranice vojvođanskih povijesnih arhiva | Web pages of historical archives in Vojvodina
    • Peer Boselie (SOLEUR): Historical folk-recipes, more European then you think! | Povijesni narodni recepti, više europski no što mislite!
    • Lina Šojat (IPU, HR): Arhivske zbirke Instituta za povijest umjetnosti |Archival Collections of the Institute of Art History

9.30 – 11.00 Transkribus radionica|Transkribus Workshop (Sebastian Colutto & Louise Seaward) Venue: Gradska knjižnica i čitaonica Pula, Kandlerova ulica 39

11.00 – 11.30 Pauza za kavu | Coffee break

Paralelna predavanja

Parallel sessions

11.30 – 13.00 Okupljanje Time Machine suradničke mreže | Time Machine Networking Session (Red Hall, Moderator: Thomas Aigner)

    • Thomas Aigner (ICARUS): The European Time Machine Project | Projekt „Europski vremenski stroj“
    • Peer Boselie (EDD, NL): Limburg Time Machine: work long and hard and have fun and results! | Limburg vremenski stroj: dugo i predano radi, zabavljaj se i postigni rezultate!
    • Sipos András (BCA, HU): New development in Budapest Time Machine | Novi pomaci u vremenskom stroju Budimpešte
    • Benedikt Perak (FFRI, HR): Rijeka in Flux Project Potentials |Potencijali projekta Rijeka in Flux

11.30 – 13.00 Izgradnja zajedničke informacijske infrastrukture | Building Common Information Infrastructures (Concert Hall, Moderator: Karmen Markezić)

    • Bruno Dobrić (SKP, HR): Portal „Istarske novine online“ Sveučilišne knjižnice u Puli | University Library of Pula portal Istrian newspapers online
    • Zoran Zdravković, Milanka Babić-Vukadinov (BCL, SRB): Digitalizacija, zaštita i prezentacija pisane kulturne baštine u okviru projekata i programa Biblioteke grada Beograda | Digitization, Preservation and Presentation of the Written Cultural Heritage within the Projects and Programs of the Belgrade City Library
    • Nela Načinović (GKČP, HR): ibiblos – prva e-knjižnica u Istri | ibiblos – the first e-library in Istria
    • Anamarija Starčević Štambuk, Zrinka Radašević (IEF, HR): Projekti digitalizacije kataloga i kartoteka Instituta za etnologiju i folkloristiku | Digitalization projects of catalogues and files in the Institute of Ethnology and Folklore Research
    • Nikica Tasevska (DARM, MK): Digitization of the fond Orthodox Parish Carev Dvor – Prespa | Digitalizacija fonda pravoslavne župe Carev Dvor - Prespa

13.00 – 14.00 Ručak | Lunch

Paralelna predavanja

Parallel sessions

14.00 – 15.30 Suradničke mreže | Collaborative Networks (Concert Hall, Moderator: Koraljka Kuzman Šlogar)

    • Damir Boras (UNIZG, HR): Budućnost digitalne humanistike u Hrvatskoj: stanje i perspektive |The Future of Digital Humanities in Croatia: Situation and Perspective
    • Jasenka Ferber Bogdan (ALU HAZU, HR): Digitalna zbirka Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (DiZbi HAZU) – 10 godina poslije | The digital collection of the Croatian Academy of Sciences and Arts (DiZbi HAZU) – 10 years in the making
    • Zdenko Jecić (LZMK, HR): Hrvatska tehnička enciklopedija – Portal hrvatske tehničke baštine | The Croatian Encyclopedia of Technology – the Portal of the Croatian Technology Heritage
    • Nataša Petrović, Jelena Glišović (NLS, SRB): Special collections in open access | Specijalne zbirke u otvorenom pristupu
    • Antonella Ambrosio, Maria Rosaria Falcone (UNINA, I): ICARUS Italia. New Perspectives for Digitised Historical Sources and Networking in Italy | ICARUS Italia. Nove perspektive za digitalizirane povijesne izvore i umrežavanje u Italiji

14.00 – 15.30 Okupljanje Topoteka suradničke mreže | Topotheque Neworking Session (Red Hall, Moderator: Toma Katalin)

    • Toma Katalin (BCA, Hungary): Topotheque – possibilities of a future cooperation podatke | Topoteka – mogućnosti budućih suradnji
    • Vlatka Lemić (ICARUS HR): Topotheque network: organising national and international infrastructure | Topoteka mreža: organiziranje nacionalne i međunarodne infrastrukture

15.30 – 23.00 Istria Region Bus Tour (25 EUR per person to be paid ar Registration Desk in Pula in cash)

    • Posjet Dvigradu | Visit to Dvigrad
    • Posjet Državnom arhivu u Pazinu | Visit to the State Archives in Pazin
    • Svečana večera | Gala dinner

. . .

Petak, 29. ožujka | Friday, 29 March

Venue: Dom hrvatskih branitelja | House of the Croatian Defenders

Dobrilina ul. 4, Pula

Paralelna predavanja

Parallel sessions

9.30 – 11.00 Kulturna baština & interaktivni arhivi – kreativni europski projekti | Cultural Heritage & Interactive Archives – Creative Europe Projects (Concert Hall, Moderator: Francesco Roberg)

    • Anera Stopfer (MK, HR): Desk Kreativne Europe | Creative Europe Desk
    • Mirela Mrak, Biserka Budicin (DAPA, HR): „Store the future – Artists, memoirs and civil rights for Europe in third Millennium“ Project | Projekt „ Pohrani budućnost - umjetnici, sjećanja i građanska prava za Europu u trećem tisućljeću“
    • Karl Heinz (ICARUS): Open Access to Archives: the „Digital Treasures“ Project | Otvoreni pristup arhivima: Projekt „Digitalna blaga“
    • Vlatka Lemić (UNIZG, ICARUS HR): CREARCH – Creative Archives as Inovative Cultural Hubs Project | Projekt CREARCH „Kreativni arhivi kao inovativna kulturna sjedišta“
    • Ivan Šarar (GR, HR): Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture | Rijeka 2020 – European Capital of Culture

9.30 – 11.00 Revolucija u pristupu povijesnim dokumentima | Revolutionising Access to Historical Documents (Red Hall, Moderators: Daniel Jeller, Codruta Mihailovici)

    • Louise Seaward (UCL, UK): The READ project: opening up access to handwritten historical documents | Projekt READ: omogućavanje pristupa rukopisnim povijesnim dokumentima
    • Enija Rubina, Ineta Didrihsone-Tomaševska (LSHA, LV): Old Challenges in Digital Age: Teaching Paleography to Archive Users | Stari izazovi u digitalnom dobu: podučavanje paleografije za arhivske korisnike
    • Žarko Vujošević (FPB, SRB): Digitalno izdanje srednjovekovnih povelja – Diplomatarium Serbicum Digitale | Digital edition of medieval charters – Diplomatarium Serbicum Digitale
    • Goran Prodan (IKA, HR): Istrapedia – regionalna internetska enciklopedija | Istrapedia – a regional internet encyclopaedia

11.00 – 11.30 Pauza za kavu | Coffee break

Paralelna predavanja / Parallel sessions

11.30 – 13.00 Predstavljanje arhiva novoj i staroj publici | Presenting Achives and Heritage to New and Old Public (Concert Hall, Moderator: Mirela Mrak)

    • Živana Heđbeli (HDA, HR): Zagreb Mihajla Kranjca – prva virtualna izložba Državnog arhiva u Zagrebu | Zagreb by Mihajlo Kranjc – First virtual exhibition in State Archives in Zagreb
    • Nataša Milošević Dulić, Dragana Miloradović (IAP, SRB): Accessibility of Archival Material and Information on the website of the Archives in Serbia: Experiences of Historical Archive of Požarevac | Dostupnost informacija o arhivskom gradivu i digitaliziranih izvora na mrežnim stranicama arhiva u Srbiji: iskustva Povijesnog arhiva Požarevac
    • Petar Elez, Irena Milobara (DAVU, HR): „Putovima zavičaja“ – didaktička igra Državnog arhiva u Vukovaru | Paths of the homeland – Didactic game of State Archives in Vukovar
    • Andrea Rimpf, Maja Barić (MGI, HR): Projekt Muzeja Grada Iloka „Ukradena baština” | Muzeum of Ilok City Project “Stolen Heritage“
    • Marjana Kos (ZAL, Sl): Pedagogical movies of Historical Archives Ljubljana | Obrazovni filmovi Povijesnog arhiva Ljubljana

11.30 – 13.00 Arhivi i akademska zajednica | Archives and the Academic Community (Red Hall, Moderator: Elvis Orbanić)

    • Valerija Macan Lukavečki (HS UNIZG, HR): Digitalna humanistika i akademska zajednica: primjer Topoteke „Povijesni centar grada Zagreba“ | Digital humanities and academic community: Topotheque „Zagreb historical center“ example
    • Marijana Horvat, Martina Kramarić, Sanja Perić Gavrančić (IHJJ, HR): Nacrt za retrodigitalizaciju hrvatskih dopreporodnih gramatika | A Framework for the Retrodigitization of Pre-standard Croatian Grammars
    • Maja Ćutić Gorup, Benedikt Perak, Saša Potočnjak (FFRI, HR): Rekonstrukcija književnopovijesnoga i kulturnoga kruga Alpe – Jadran u ranom novom vijeku u kontekstu djelovanja plemićkih obitelji Frankopana uz pomoć digitalnih alata (projekt Frankostrukcija) | The DH reconstruction of Alps – Adriatic cultural circle in the Early Modern Period considering the work of Frankopan noble families (project Frankostrukcija)
    • Iva Ćalić, Ružica Bešlić Grbešić (HS UNIZG, HR): Razvoj digitalizacije na sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu: stanje i perspektive | Development of digitalization on the University of Zagreb: state and perspectives

13.00 – 14.00 Ručak | Lunch

14.00 – 15.30 Suradnički mrežni alati – pogled iznutra | Collaborative Web Tools Insight (Concert Hall, Moderator: Ivana Čurik)

    • Sebastian Colutto (UNI, A): Transkribus: A virtual research environment for the automated recognition and transcription of historical documents | Transkribus: virtualno istraživačko okruženje za automatsko prepoznavanje i transkripciju povijesnih dokumenata
    • Kristijan Crnković (ArhivPRO, HR): Indigo platforma | Indigo platform
    • Benedikt Perak (FFRI, HR), Petra Radošević (PGŽ, HR): The ArtVision+ platform: Matchmaking for Artistic Collaboration | The ArtVision+ platforma: povezivanje za umjetničku suradnju

14.00 – 15.30 Blaga i priče iz arhivskih fundusa i specijalnih zbirki | Treasuries and stories from archival holdings and special collections (Red Hall, Moderatori: Petar Elez, Irena Milobara)

    • Tamara Štefanac (HŽM, HR): Topoteka Hrvatskog željezničkog muzeja | The Croatian Railway Museum Topotheque
    • Katarina Čeliković (ZKVH, SRB): Izrada Kataloga nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Vojvodini | Development of the Catalogue of intangible cultural heritage of Croats in Vojvodina
    • Dragana Peruničić, Ana Vukobrat (NLS, SRB): Elektronički registar stare i rijetke knjižnične građe Narodne biblioteke Srbije | The Electronic Register of Old and Rare Book Material in Serbia
    • Ankica Landeka, Darija Damjanović Barišić (DJKBF, HR): Zavičajni fondovi i zbirke u knjižnicama panonskog prostora: u digitalnom okruženju | Local fonds and collections in Pannonian space libraries: in a digital environment
    • Slavo Grgić (KŠC, BIH), Đani Bunja (UNIZD, HR): Rekonstrukcija urudžbenog zapisnika župe Bosansko Gahovo 1882 - 1900 kroz Arhiv Banjalučke biskupije | Reconstruction of the office register of the Parish of Bosansko Gahovo 1882 - 1900 through the Archives of the Banja Luka Diocese

15.30 – 16.30 Zatvaranje skupa i najave | Closing Session Round Table and Announcements

16.30 – 18.00 Posjet Povijesnom i pomorskom muzeju Istre u Puli | Visit to the Historical and Maritime Museum of Istria in Pula