6. dani ICARUS HRVATSKA

6th Croatian ICARUS Days

Archives – borders, identities, reflections

Rijeka, 25-27 March 2020

Prijavni obrazac / application form

Mjesto održavanja / Conference venue:

Filozofski fakultet u Rijeci /Faculty of Humanities and Social Sciences

Sveučilišna avenija 4, Rijeka

Smještaj / Accomodation

Za sudionike skupa omogućeni su povoljni uvjeti smještaja u hotelima:

HOTEL JADRAN**** (jadran@jadran-hoteli.hr)

Šetalište XIII divizije 46, 51000 Rijeka (T) +385 51 216 600 (F) +385 51 216 458

HOTEL NEBODER***(neboder@jadran-hoteli.hr)

Strossmayerova 1, 51000 Rijeka (T) +385 51 373 538 (F) +385 51 493 299

HOTEL CONTINENTAL*** (continental@jadran-hoteli.hr)

Šetalište Andrije Kačića Miošića 1, 51000 Rijeka (T) +385 51 372 008 (F) +385 51 372 009

Pri rezervaciji smještaja označite da ste sudionik ICARUS konferencije kako bi ostvarili pravo na uvjete smještaja dogovorene za sudionike ovog skupa.

…..

For the participants of this event, special conditions have been arranged with 3 hotels:

§ HOTEL JADRAN**** (jadran@jadran-hoteli.hr)

§ HOTEL NEBODER***(neboder@jadran-hoteli.hr)

§ HOTEL CONTINENTAL*** (continental@jadran-hoteli.hr)

When booking accommodation, please indicate that you are a participant of the ICARUS Conference in order to qualify for the accommodation arrangements agreed for the participants of this event.


Firts draft of the programme

. . .

Srijeda, 25. ožujka |Wednesday, 25 March

Venue: Filozofski fakultet u Rijeci| Faculty of Humanities and Social Sciences

Sveučilišna avenija 4, Rijeka

9.30 – 10.00 Registracija | Registration

10.00 – 11.30 Arhivi – jučer danas, sutra | Archives – yesterday, today, tomorrow

· Riječi dobrodošlice | Welcoming words

· Thomas Aigner (ICARUS): „Time Machine – Big Data of the Past“

· Karl Heinz (ICARUS), Carmen Mateos (SSA, ES): European Digital Treasures

· Kerstin Arnold (APEF): Archives Portal Europe - A collaborative endeavor across country, institution and language boundaries

11.00 – 11.30 Pauza za kavu | Coffee break

12.00 - 13.30 Arhivi i digitalno doba | Archives and Digital Age (Big Hall, Moderator: Vlatka Lemić)

· Gregor Završnik (Geoarh, SI): Digital geospatial data, a tool for interpretation of our past| Digitalni prostorni podaci, alat za interpretaciju prošlosti

· Patrick Trentelman (Spacetime Layers, NL): Spacetime Layers app - a platform that connects past, present and future

· Tatjana Hajtnik, Žiga Koncilija (ARS, SI): Project e-ARH.si: Making things e-possible

· Codruta Mihailovici (NAR, RO): eVitala – the backup solution is probably the best one

13.30 – 14.30 Ručak | Lunch

Paralelna predavanja / Parallel sessions

14.30 – 16.30 Izazovi i perspektive informacijskog društva | Information Society Challenges and Perspectives (Big Hall, Moderator: Vlatka Lemić)

· Ville- Pekka Kääriäinen (NAF, FI): Making a Modern Archive

· Cosmin Mihailovici (The Chamber of Civil-Law Notaries in Bucharest Archive): Thinking outside the Romanian Archives box - a different approach

· Jelena Čupić (KUG, A): Preserving the ‘now’ for ‘always’ – “Archiv der Gegenwart” of the University of Music and Performing Arts Graz (KUG)

· Anton Vatcharadze (IDFI, GE): Openness of State Archives in Former Soviet States Project |Projekt „Otvorenost državnih arhiva u bivšim sovjetskim državama“

· Elisabeth Steiger (GER): European Archival Blog

· Žarko Vujošević (FFBG, SRB): Audiovisual Archives and Digitalization Center of the Serbian Academy of Sciences and Arts

14.30 – 16.30 Na izvoru – arhivi i umjetnost | At the source – archives and art

· Ariana Novina (ALU UNIZG, HR): Kopije i originali, izložba iz Arhiva i Fundusa ALU, Noć muzeja 2020 | Copies and Originals, exhibition from the Archive and Fundus of Academy of fine arts, Zagreb, Museum Night 2020

· Nina Kudiš (FFRI, HR): Donatello, Andrea Meldolla i Jacopo Tintoretto: povijest umjetnosti i interpretacija ranonovovjekih arhivskih dokumenta |Donatello, Andrea Schiavone and Jacopo Tintoretto: Art History and the Interpretation of the Early Modern Archival Sources

· Zvjezdana Vrzić (UNIRI & NYU): Endangered language documentation: The case of Vlashki/Zheyanski (Istro-Romanian)

· Marin Bolić (FFRI, HR): Baština istarskih biskupa iz 18. stoljeća: između umjetničkih predmeta i neistražene arhivske građe | he Heritage of the 18th Century Bishops of Istria: between Works of Art and Unexplored Archival Documens

· Damir Tulić (FFRI, HR): Atribucija i arhivsko istraživanje u povijesti umjetnosti: nekoliko primjera iz venecijanske skulpture 18. stoljeća

· Mario Pintarić (FFRI, HR): Arhivski izvori: novi pristup istraživanju mramorne skulpture i altaristike 18. stoljeća u Rijeci

16.30 – 19.30 Razgled Rijeke| Guided tour through Rijeka

• Posjet Sveučilišnoj knjižnici u Rijeci

• ….

• Prijem dobrodošlice | Welcoming reception

. . .

Četvrtak, 26. ožujka | Thursday, 26 March

Venue: Filozofski fakultet u Rijeci| Faculty of Humanities and Social Sciences

Sveučilišna avenija 4, Rijeka

Paralelna predavanja / Parallel sessions

9.30 – 11.00 Projekti i suradnje |Projects & Cooperation (Concert Hall, Moderator: XX)

· Ksenija Rojht (PAM, SI): Inerdisciplinarna baza podatkov o kulturni dediščini območja - Projekt e-documenta Pannonica

· Markus Leideck (DARI, HR): Rek-R : Rekonstrukcija Rijeka projekt

· Alexander Schatek (ICARUS): Topotheque collaborative platform

· Vlatka Lemić (UNIZG, ICARUS HR): CREARCH – Creative Archives as Inovative Cultural Hubs Project | Projekt CREARCH „Kreativni arhivi kao inovativna kulturna sjedišta“

· Željka Radovinović (MUZA UNIZG, HR): Hrvatska udruga muzičkih knjižnica, arhiva i dokumentacijskih centara

9.30 – 11.00 DARIAH ELDAH Radionica | Workshop „ Putting data protection into practice: The DARIAH ELDAH Consent Form Wizard (Speakers: Koraljka Kuzman Slogar, Walter Scholger, Vanessa Hannesschläger)

9.30 – 11.00 APE Radionica | Workshop "Archives Portal Europe - A peek behind the scenes of data preparation (Kerstin Arnold)

11.00 – 11.30 Pauza za kavu | Coffee break

Paralelna predavanja

Parallel sessions

11.30 – 13.00 Izgradnja zajedničke informacijske infrastrukture | Building Common Information Infrastructures

· Nataša Jermen, Irina Starčević Stančić (HLZMK, HR): Croatian Encyclopaedias in the Digital Age | Hrvatska enciklopedika u digitalno doba

· Benedikt Perak, Diana Grgurić (FFRI, HR): Digital Platform for representing musical heritage of Kvarner – Zaspal Pave

· Zoran Zdravković, Milanka Babić-Vukadinov (BCL, SRB): Digitalne zbirke baštinskih institucija u nadilaženju granica granica: fizičkih, prostornih, vremenskih | Digital collections of heritage institutions in transcending boundaries: physical, spatial, temporal

· Sanja Kosić, Ana Fruk, Lea Lazzarich (SVKRI, HR): Digitalizacija povijesnih novina u Sveučilišnoj knjižnici Rijeka

· Ante Gverić (DAZD, HR): Mrežna dostupnost arhivskog gradiva Državnog arhiva u Zadru – primjer Digitalnog arhiva

11.30 – 13.00 DARIAH ELDAH Radionica | Workshop „ Putting data protection into practice: The DARIAH ELDAH Consent Form Wizard (Speakers: Koraljka Kuzman Slogar, Walter Scholger, Vanessa Hannesschläger)

11.30 – 13.00 APE Radionica | Workshop "Archives Portal Europe - A peek behind the scenes of data preparation (Kerstin Arnold)

13.00 – 14.00 Ručak | Lunch

Paralelna predavanja / Parallel sessions

14.00 – 16.00 Suradničke mreže i platforme | Collaborative Networks and platforms (X Hall, Moderator: Ivana Čurik)

· Irena Galić Bešker (NSK, HR): Glagoljica.hr: tematski portal o glagoljici

· Marijana Tomić Laura Grzunov (UNIZD, HR): Is it big enough?: (Big) Data on Zadar Glagolitic heritage

· Jasenka Ferber-Bogdan, Anja Tkalec, Željko Trbušić (HAZU, HR): Znameniti.hr i 3D budućnost

· Antonija Primorac (FFRI, HR) et al.: Distant Reading for European Literary History: A COST Action

· Marijana Glavica (FFZG, HR): CROSSDA - Hrvatski arhiv podataka za društvene znanosti |CROSSDA - Croatian Social Science Data Archive

· Tamara Horvat Klemen (SDURDD, HR): Uspostava integralnog sustava za upravljanje službenom dokumentacijom Republike Hrvatske

14.00 – 16.00 Topoteka suradnička mreža | Topotheque Colaborative Nework Session (X Hall, Moderators: Tamara Štefanac, Aleksandar Schatek)

· Toma Katalin (BFL, HU): Topotheques established during co:op project: ideas for improvement of the network

· Marija Đuričanin, Sara Samardžić (IANS, SRB): Projekt Topoteka "Almaški kraj”

· Valerija Macan Lukavečki (UNIZG FHS, HR): Od seminarskog rada do Topoteke i Priče iz arhiva | From student seminar paper to Topoteque and Story from the Archives seminarskog rada do Topoteke i Priče iz arhiva

· Paulina Šiljeg (DADU, HR): Topoteka dolina Neretve – arhiv za zajednicu, zajednica za arhiv

· Sandra Berak (EKO-2000, HR): Topoteka Podsused

· Katarina Čeliković (ZKVH, SRB): Topoteka “Baština Hrvata u Srbiji

16.30 – 23.00 Trsat Guided Tour

· Svečana večera | Gala dinner (25 EUR per person to be paid at Registration Desk in Rijeka in cash)

. . .

Petak, 27. ožujka | Friday, 27 March

Venue: Filozofski fakultet u Rijeci| Faculty of Humanities and Social Sciences

Sveučilišna avenija 4, Rijeka

Paralelna predavanja / Parallel sessions

9.30 – 11.00 Archives & creative industries (Xxl, Moderator: XX)

· Manuela Hrvatin: Interpret Europe

· Jagoda Divić (HGK, HR): Kulturna baština kao inspiracija i dodana vrijednost

· Vlasta Krklec (HMD): Manifestacija „Noć muzeja“ – programi, publika, promocija

· Katarina Mažuran Jurešić (HNK Rijeka): Vremenska kapsula u HNK Ivana pl. Zajca kao projekt razvoja publike

· Gordana Vnuk (EUROKAZ): Projekt Tertulia

9.30 – 11.00 On the way to Time Machine | (X Hall, Moderator: Thomas Aigner)

• Peer Boselie (Erfgoedcentrum De Domijnen, City and region archivist of Sittard-Geleen, NL): Limburg Time Machine: digital discoveries, the first results!

• Ágnes Telek – István Kenyeres (BFL, HU): Find the (Hi)stories Behind the Data! –Visions of Budapest Time Machine

• Irena Šimić, Lina Šojat (IPU, HR): Local Time Machine Dubrovnik: shifting perspectives towards realities

• Željko Trbušić (OPHK HAZU): Large scale automatic text recognition accuracy and the impact on document retrieval in digital archives

• Damir Medved, Benedikt Perak: Chakavian Artificial Intelligence – Integrating advanced dialect chatbot into Heritage Museum of Drenova information system.

11.00 – 11.30 Pauza za kavu | Coffee break

Paralelna predavanja / Parallel sessions

11.30 – 13.00 Radionica Topoteka | Topotheque Workshop (Alexander Schatek)

11.30 – 13.00 Archives, memories and interptretatios (Hall, Moderators: XX,)

· Megi Kartsivadze(IDFI, GE): Archives as a Medium of Memory

· Irfete Ibraimi, Nikica Tasevska (DARM, MK): The importance of the records from religious institutions for society

· Georg Grote (EURAC Bozen, I): South Tyrolean Correspondences

· Branka Molnar (ZAD): ArHIZ projekt

· Marko Kevo (MGI, HR): Čuvanje baštine iz vremena stvaranja RH na primjeru izložbe „Proces mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja“ Muzeja grada Iloka

13.00 – 14.00 Ručak | Lunch

14.00 – 16.00 Archives on the Digital Pathway | (Concert Hall, Moderator: XX)

• Martina Krivić Lekić (DABJ, HR): Otvaranje arhiva – digitalizacija u Državnom arhivu u Bjelovaru

• Stevan Mačković, (IAS, SRB): O radu sa strankama i istraživačima u digitalnom okruženju | working with users and researchers in digital environment

• Ervin Mičetić (HNK RI, HR): Arhiv i digitalizacijski projekti HNK Ivana pl. Zajca

• Marina Vinaj (MSO, HR) Dražen Kušen (DAOS, HR), Goran Zlodi (FFZG, HR), Luka Maroević (Link2, HR): Interaktivni virtualni katalog izložbe Valpovački vlastelini Prandau-Normann : primjer integriranog pristupa arhivskoj, knjižničnoj i muzejskoj građi u mrežnom okružju | Interactive Virtual Catalogue of Valpovo Nobility Prandau-Normann Exhibition: an Example of an Integrated Approach to Archival, Library and Museum Material in a Networked Environment

• Tea Jerić-Zanini (ADU UNIZG, HR): Digitalni arhivi Akademije dramske umjetnosti

• Tatjana Sededinčev (IAS, SRB): Digitalizirana arhivska građa i njezino korištenje u čitaonici |Digitalized archival material and its use in reading room

14.00 – 16.00 Priče iz arhivskih fundusa i zbirki | Stories from archival holdings and special collections (Red Hall, Moderatori: Petar Elez, Irena Milobara)

• Edita Francišković (VEF UNIZG, HR): Stogodišnja arhivska baština Veterinarskog fakulteta u Zagrebu – izazovi digitalnog doba

• Marina Jemrić, Tihomir Marojević, Ivica Jagodić (FSVU, HR): Katalogizacija i digitalizacija knjižnice u Franjevačkom samostanu Vukovar

• Jelena Miškić, Borivoj Čalić, Eleonora Đekić (GKVU, HR): Virtualna izložba Nikola Andrić - Parižanin s Vuke

• Zoran Vukelić (IAS, SRB): Zlatko Baloković i Subotica

• Maša Miloradović (NLS, SRB): Nova zbirka, nove mogućnosti, novi pristupi – o ostavštini Milana Mladenovića

16.00 – 16.30 Zatvaranje skupa i najave | Closing Session Round Table and Announcements