4. dani ICARUS HRVATSKA - trogir, 2018.

4. dani ICARUS-a u Hrvatskoj & EURBICA Konferencija

4th Croatia ICARUS days & EURBICA Conference

European archival landscape: Reaching out for new horizons

Trogir - Split - Sinj, March 14th to 16th 2018

PROGRAM

9.00 – 9.30 Registracija / Registration

9.30 – 10.15 Otvorenje, pozdravne riječi organizatora / Opening speeches (Congress Hall)

• Riječi dobrodošlice / Welcoming words - Vlatka Lemić (ICARUS HR), Deborah Jenkins (EURBICA), Marina Grgičević (DAST, Croatia), Dinko Čutura (HDA, Croatia)

• Thomas Aigner (ICARUS): News from ICARUS: Projects, Portals and a Time Machine / Novosti iz ICARUS-a: Projekti, portali i Time Machine

10.15 – 10.45 Pauza za kavu / Coffee break

10.45 – 12.30 Arhivi u digitalnom svijetu / Archives in the digital world (Congress Hall)

• Vlatka Lemić (HDA, Croatia): European archival landscape – community and opportunity / Europski arhivski krajolik – zajednica i mogućnosti

• Wim van Dongen (APEF): Archives Portal Europe / Europski arhivski portal

• Sipos András (Budapest City Archives, Hungary): Navigating through Time and Place – Budapest Time Machine / Navigacija kroz vrijeme i prostor – Budimpeštanski vremeplov

• Walter Scholger (Graz University, Austria): Copyright and Licensing in Digital Environment – GLAM Perspective / Autorska prava i licenciranje u digitalnom okruženju – perpsektiva galerija, knjižnica, arhiva i muzeja

12.30 – 13.45 Ručak / Lunch (Hotel Medena)

Paralelna predavanja / Parallel sessions

14.00 – 16.00 Europski arhivski projekti, programi i aktivnosti – pogled iznutra / Insight into

European archival projects, programs and activities (Congress Hall)

• Sándor Biszak (Arcanum, Hungary): Mapire.eu – Europska kastastarska i kartografska baština / Mapire.eu - European cadastral and map heritage

• Charles J. Farrugia (National Archives of Malta): MEMORJA projekt: arhivisti kao stvaratelji zapisa / Project MEMORJA: archivists as creators of records

• Tatjana Hajtnik (ARS, Slovenia): Slovenski digitalni arhiv: e-ARH.si projekt / Slovenian Digital Archives: e-ARH.si project

• Anton Vatcharadze, Levan Avalishvili (IDFI, Georgia): Openness of State Archives in Former Soviet Republics / Otvorenost državnih arhiva bivših sovjetskih republika

• Ana Tuk (DAVŽ, Croatia): SIHeR 1,2,3 ... Prekogranična suradnja hrvatskih i slovenskih arhiva/ SIHeR 1,2,3 ... cross border cooperation between Croatian and Slovenian archives

• Inge Rudomino (NSK, Croatia): Hrvatski arhiv weba / Croatian Web Archives

14.00 – 16.00 An introduction to ICA / Predstavljanje Međunarodnog arhivskog vijeća (Plavi

salon / Blue Room)

• Deborah Jenkins (ICA/EURBICA): ICA organisation, projects and outputs (ISAD(G), PERSIST, Blue Shield, etc.) / Ustroj MAV-a, projekti i rezultati (ISAD(G), PERSIST, Plavi štit itd.)

• David Sutton (ICA/SLA): Case study of one Section: The Section for Archives of Literature and Art / Predstavljanje sekcija na primjeru Sekcije književnih i umjetničkih arhiva

• John Chambers (ICA/EURBICA): Professional Archival Associations and their international role / Stručna arhivistička udruženja i njihova međunarodna uloga

• Vlatka Lemić (ICA/EURBICA): ICA outreach on national professional community: Croatia case study / Utjecaj MAV-a na nacionalnu stručnu zajednicu: primjer Hrvatske

• Karin Van Honacker (ICA/EURBICA): European standards on privacy - Data Protection Guidelines / Europski standardi o privatnosti – smjernice za zaštitu podataka

16.15 – 21.15 Posjet Splitu / Split Tour

• Dioklecijanova palača, Etnografski muzej / Diocletian's Palace, Ethnographic Museum

• Pomorski muzej, Državni arhiv u Splitu / Maritime Museum, State Archives in Split

• Bruna Horović Vuković (DAST, Croatia): Arhiv mapa za Istru i Dalmaciju / The Cadastral archives for Istria and Dalmatia

21.30 Povratak u hotel Medena / Return to hotel Medena

. . .

15. ožujka / March 15th – Hotel Medena

Paralelna predavanja / Parallel sessions

9.30 – 11.00 Archives at risk Seminar facilitated by David Sutton – Part I / Seminar o upravljanju arhivskim gradivom u hitnim situacijama I. dio, voditelj David Sutton (Plavi salon / Blue Room)

• A general introduction to "documentary heritage at risk" / Uvod u problematiku zaštitu pisane baštine od opasnosti

• A brief description of the work of the Endangered Archives Programme, based in the British Library / Kratak osvrt na program „Ugroženo arhivsko gradivo“ Britanske knjižnice

• An introduction to the concept of "safe havens for archives at risk" / Ukratko o konceptu „sigurna utočišta za arhivsko gradivo u opasnosti“

9.30 – 11.00 Zajednička informacijska infrastruktura - Partnerstva i suradnje / Common

information infrastructure - partnerships and collaborations (Congress Hall)

• Aleksandra Uzelac (IRMO, Croatia): Digitalne kulturne politike & CULPOL Projekt / Digital Culture politics & CULPOL project

• Tihomir Živić, (OKULT UNIOS, Croatia), Robert Raponja (SJJSOS, Croatia): Theatralia – Nova DARIAH EU ERIC inicijativa / Theatralia – New DARIAH EU ERIC initiative

• Vedrana Juričić (HAZU, Croatia): Prema regionalnom tematskom portalu o znamenitim osobama: DARIAH-CFDI projekt / Towards the regional thematic portal about distinguished persons: DARIAH-CFDI project

• Goran Zlodi (FFZG, Croatia), Luka Maroević (Link2, Croatia): Modulor++ platforma - od dokumentacije kulturne i prirodne baštine do inovativnih načina komunikacije u virtualnom i fizičkom okružju / Modulor++ platform – from documentation of natural and cultural heritage to the innovative virtual and physical communication

• Tina Ugrinić, Jelena Strahinja Mršulja (DACG, Montenegro): Osvrt na PowerPoint izložbe i dosadašnje aktivnosti na digitalizaciji građe u Istorijskom arhivu Kotor / PP exhibitions and ongoing digitization activities in the Kotor Historical archives

11.00 – 11.30 Pauza za kavu / Coffee break

Paralelna predavanja / Parallel sessions

11.30 – 13.00 Preservation, cooperation and access to shared archival heritage / Zaštita, suradnja

i pristup zajedničkoj arhivskoj baštini (Kongresna dvorana / Congress Hall)

• James Lowry (LUCAS, UK): Disputed Archival Claims: Twenty Years After Auer’s RAMP Study / Otvorena arhivska pitanja: Dvadeset godina nakon Auerove RAMP studije

• Bojan Cvelfar (ARS, Slovenia): Sporazum o sukcesiji bivše SFRJ i arhivi / Succession agreement on former SFRJ and archives

• Csaba Reisz (NAH, Hungary): Archival documents on the Hungaricana Portal: the secret decisions of the government, 1955-1967 / Arhivsko gradivo na portalu Hungaricana: tajne odluke vlade, 1955.-1967.

• Kenyeres István (BCA, Hungary): Rescuing archival documents in Berehove Archives (UA) – Transfer of knowledge between Hungarian and Ukrainian Archivists / Spašavanje arhivskoga gradiva u Arhivu Berehove (UA) - Prijenos znanja između mađarskih i ukrajinskih arhivista

• Tijana Rupčić, Srđan Sivčev (Kikinda Archives, Serbia): Spašavanje gradiva Gruntovnog suda Velika Kikinda 1842-1962: Iskustva Istorijskog arhiva u Kikindi / Rescue of the holdings of the Great Court of Kikinda 1842-1962: Experiences of the Historical Archives in Kikinda

11.30 – 13.00 Archives at risk Seminar facilitated by David Sutton – Part II / Seminar o upravljanju arhivskim gradivom u hitnim situacijama II. dio, voditelj David Sutton (Plavi salon / Blue Room)

• The roles of UNESCO, ICA and Swisspeace in this work / Uloga UNESCO-a, MAV-a i Swisspeace-a u upravljanju arhivskim gradivom u hitnim situacijama

• Karmen Levanić (DAVŽ, Croatia): U potrazi za smještajem: primjer Državnog arhiva u Varaždinu / Searching for the home: The case of State archives in Varaždin

• A discussion-session on the draft document entitled Guiding Principles for Safe Havens for Archives at Risk / Debata o nacrtu Smjernica za sigurna utočišta arhivskog gradiva u opasnosti

13.00 – 14.00 Ručak / Lunch (Hotel Medena)

Paralelna predavanja / Parallel sessions

14.00 – 15.30 LAM networking and interoperability / AKM umrežavanje i interoperabilnost

(Kongresna dvorana / Congress Hall)

• Ana Vukadin (NSK, Croatia), Mirna Willer (UNIZD, Croatia): Croatian national LAM cataloguing rules project / Projekt Nacionalna kataložna pravila

• Ana Stevanović, Nebojša Kovačević , Ivan Obradović (NSB, Serbia): Primjena bibliotečnih alata u arhivskom opisu: predmetne odrednice NBS implementirane u Elektronski katalog rukopisa i arhivalija AtoM NBS / Application of library tools in the archive description: the subject-matter of the NBS implemented in the Electronic Catalog of Manuscripts and Archives of AtoM NBS

• Kristijan Crnković (ARHIV PRO, Croatia): Platforma INDIGO u arhivima / INDIGO Platform in Archives

• Snježana Radovanlija Mileusnić (MDC, Croatia): Registar književne baštine u hrvatskim muzejima i srodnim baštinskim ustanovama / Croatian Register of literary collections in GLAM institutions

• Žana Bobić, Laura Grzunov, Marta Ivanović, Jelena Šatalić-Krstić (UNIZD, Croatia) : Revived Zadar heritage: talking watermarks, smiling initials, Zadar pirates and other wonders / Oživljena zadarska baština: pričajući vodeni žigovi, nasmiješeni inicijali, zadarski gusari i druga čuda

14.00 – 15.30 Archives Portal Europe Workshop / Radionica o Europskom arhivskom portalu (Plavi salon / Blue Room)

• Wim van Dongen (APEF): Step by step on ingestion, processing and publication of content in the Archives Portal Europe / Unos, obrada i objava sadržaja na Europskom arhivskom portalu - korak po korak

14.00 – 15.30 Jeff James (ICA/FAN): Forum of National Archivists of ICA and SEE gathering (Silent Room)

16.00 – 22.30 Visit to Sinj / Posjet Sinju

• Visit to newly build Archives of Split-Dalmatia County in Dicmo / Posjet novoizgrađenom Arhivu Splitske županije

• Muzej sinjske alke /Alka Museum in Sinj

• Arhiv i knjižnica Franjevačkog samostana u Sinju /Franciscan Monastery Sinj Archives and Library

• Gala dinner / Večera – Restoran HRV, Hrvace

. . .

16. ožujka / March 16th – Hotel Medena

Paralelna predavanja / Parallel sessions

9.30 – 11.00 Digitization experiances and practice / Iskustva i pristupi digitalizaciji (Kongresna

dvorana / Congress Hall)

• Balázs Karlinszky (AAV, Hungary): New prospects – digitalisation in the Archdiocesan Archives Veszprém / Nove mogućnosti – digitalizacija u Nadbiskupijski arhiv u Veszpremu

• Fuad Ohranović (HAS,BiH): Objava i digitalizacija kulturnog naslijeđa bosanskih Židova – arhivski fond Laura Papo Bohoreta / Publication and digitization of Bosnian Jews cultural heritage – archival fond Laura Papo Bohoreta

• Slavo Grgić (KŠC Bihać, BiH): Arhiv Banjalučke biskupije- počeci digitalizacije arhivske građe / Archives of Banja Luka Dioceses - beginnings of digitization of archival material

• Joško Katelan, Stevan Kordić (DACG, Montenegro): Inoviranje elektronske razglednice Istorijskog arhiva Kotor i kulturne baštine Boke / History archives in Kotor and Boka cultural heritage - creation of e-postcard

• Goran Vržina, Anastazija Vržina (ACOS, Croatia): Neinvazivna Low Light digitalizacija / Low Light non-invasive digitization technique - the presentation will be visually supported by superb LG OLED display/s courtesy of LG Electronics

9.30 – 11.00 Treasury and diversity of archives holdings / Bogatstvo i raznolikost arhivskog

gradiva (Plavi salon / Blue Room)

• Stevan Mačković, Tatjana Segedinčev (Subotica Archives, Serbia): Album fotografija dr Bele Maćašovskog iz Prvog svjetskog rata - zajednička baština / Photo album by Dr. Mattyasovszky Béla from the First World War – shared heritage

• Stjepan Prutki (DAVU, Croatia): Digitalizirano arhivsko gradivo Vojne granice iz 18. i 19. st. u hrvatskim arhivima – stanje i mogućnosti korištenja u zajednici / Digitized archival material of Military Border from 18th and 19th century in Croatian archives - condition and opportunities for use in the community

• Karolina Holub (NSK, Croatia): Pogled u Digitalne zbirke NSK / A look into the NSK's Digital Collections

• Katarina Čeliković (ZKVH, Serbia): Digitalizirana baština na portalu Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata / Digitized heritage on the Institute for Culture of Vojvodina Croats’ Portal

• Jasmina Tunjić (HRT, Croatia): HRT Arhiv / Archives of Croatian radio-television

9.30 – 11.00 EURBICA Executive Bord, ICA/FAN and ICARUS working meeting (Silent Room)

11.00 – 11.30 Pauza za kavu / Coffee break

Paralelna predavanja / Parallel sessions

11.30 – 13.00 Writen heritage, IT & creative industries – new potentials and possibilities / Pisana baština, IT i kreativne industrije – nove mogućnosti (Kongresna dvorana / Congress Hall)

• Elisabeth Steiger (Cologne Center for eHumanities, Germany / ICARUS): Creative publishing in a modern environment: The European Archival Blog / Kreativno izdavaštvo u suvremenom okruženju: europski arhivski blog

• Dominique Stutzmann (l'Institut de Recherche et d'Histoire des Textes, France): When the computer reads (medieval) handwritten archives / Kad računalo čita (srednjevjekovno) rukopisno gradivo

• Martina Kramarić (IHJ, Croatia): Ususret novim pristupima u objavljivanju starih rukopisa i dokumenata – predstavljanje digitalne knjižnice Manuscriptorium / Towards new approaches to editing of old manuscripts and documents – presentation of the Digital Library Manuscriptorium

• Branka Molnar (CERP, Croatia), Magdalena Kuleš (FFZG, Croatia): Fasije Zagrebačkoga Gradeca u 17. stoljeću - tekstualna analiza i vizualizacija podataka / Zagreb Gradec 17th century protocols - textual analysis and visualization of data

• Benedikt Perak (FFRI, Croatia): Izrada lokalnih korpusa i jezičnih modela uporabom graf baza i Reldi skripte za automatsko tokeniziranje, lematiziranje i ovisnosno parsiranje tekstova na hrvatskome / Creation of the local digital corpus using the graph property database and API scripts for automatic tokenization, lemmatization and dependency parsing of Croatian texts

11.30 – 13.00 Partnerships and collaborations with local comunities / Partnerstva i suradnje s

lokalnim zajednicama (Plavi salon / Blue Room)

• Toma Katalin (BCA, Hungary): Consolidating historical documents from private collections – Topotheques created in co:op project / Objedinjavanje povijesnih dokumenata iz privatnih zbirki – topoteke nastale u projektu co:op

• Ladislav Dobrica (HDA, Croatia): Topoteka u školama – iskustva Hrvatskoga državnog arhiva / Topotheque in schools - Croatian State Archives experiences

• Nada Topić (DKST, Croatia): Topoteka knjižara Morpurgo / Morpurgo Bookstore Topotheque

• Liljana Krpeljević, Svjetlana Mokrš, Dubravka Pađen Farkaš (GSKOs, Croatia): Kazališni život Osijeka - digitalizacija zavičajne zbirke Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek / The theater life of Osijek - Digitization of the local collection of the City and University Library of Osijek

• Maja Barić (Ilok Museum, Croatia): Digital written heritage platform of Ilok City Museum / Platforma digitalne pisane baštine Muzeja grada Iloka

11.30 – 13.00 EURBICA Executive Board working meeting (Silent Room)

13.00 – 14.30 Ručak / Lunch (Hotel Medena)

14.30 – 15.30 Closing session round table and announcements / Zatvaranje skupa i najave

(Kongresna dvorana / Congress Hall)

16.00 – 18.00 Trogir UNESCO Heritage Tour / Obilazak trogirskih spomenika svjetske baštine


Fotografije: Goran Vržina